با توجه به حجم زياد اعضاي خبرنامه، لطفا در صورت امکان از آدرس غير از Yahoo استفاده کنيد.
اگر از سرويس Yahoo Mail استفاده مي کنيد، حتما پوشه Spam را مشاهده کنيد. شايد نامه هاي ارسالي توسط خبرنامه «بانک ديتا» به پوشه Bulk ارجاع شوند.

آدرس Email :

معرفي بانک ها و موسسات مالي

Bank Qarzol Hasane Mehr Iran
سامانه پایاپای الکترونیکی ( پایا )
 Automated Clearing House (ACH)

مشتری گرامی
با استفاده از "سامانه پایاپای الکترونیکی" می توانید پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر بصورت الکترونیکی حواله کنید.
بطور معمول این کار با استفاده از "چک های رمزدار" یا "ایران چک" انجام می شود که مستلزم حمل فیزیکی آنها به بانک مقصد است در این روش نه تنها هزینه تردد بین بانکهای مبداو مقصد به شما تحمیل می شود بلکه با اتلاف وقت، خطر گم شدن، سرقت و نظایر آن نیز مواجه هستید.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با پیاده سازی "سامانه پایاپای الکترونیکی" امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم کرده است.
امکانات و توانایی های سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا)

1- واریز مستقیم (Direct Credit)
واریز مستقیم همان حواله الکترونیکی پول بصورت "بین بانکی" است که توسط بانک حواله دهنده صادر می شود. با استفاده از این توانایی می توان وجه را از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر حواله کرد. همچنین می توان یک مبلغ عمده را به چندین مبلغ جزء تقسیم و به حسابهای مختلف در چندین بانک حواله کرد.
    موارد استفاده از این خدمت
•    پرداخت حقوق و مستمری کارکنان یک سازمان
بطور معمول سازمان پرداخت کننده حقوق با صدور چک از بانک خود می خواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد کارکنان را از حساب سازمان برداشت و به حساب آنها نزد همان بانک واریز کند. با "واریز مستقیم" سازمان پرداخت کننده حقوق می تواند از بانک خود بخواهد جمع مبلغ حقوق و دستمزد را از حساب سازمان برداشت و به حساب های بانکی کارکنان در بانکهای مختلف حواله کند.
•    پرداخت سود سهام و اوراق بهادار
با استفاده از "واریر مستقیم" جهت پرداخت سود سهام، الزام افتتاح حساب توسط سهامدار در بانک پرداخت کننده سود از بین خواهد رفت. بسیاری از شرکتها، موسسات و سازمانها برای انجام امور روزمره تجاری، پرداختهای بسیاری را در طول روز (عمدتاً از طریق چک) به طرفهای خود انجام می دهند. با استفاده از "واریر مستقیم"، این شرکت ها دیگر نیاز به صدور تعداد زیادی چک نخواهند داشت.

 
2 - برداشت مستقیم (Direct Debit)
این خدمت به مشتری امکان می دهد که از حساب مشتری دیگر در بانک دیگر برداشت وجه کند. البته این کار مستلزم توافق قبلی طرفین و اجازه مشتری پرداخت کننده به برداشت از حساب وی است.
     موارد استفاده از این خدمت :
•    پرداخت قبوض آب، برق، گاز، .... :
شما می توانید به سازمان آب و فاضلاب، شرکت توانیر، شرکت گازو دیگر سازمانهای خدماتی اجازه دهید وجه قبوض را تا سقف معینی بصورت خودکار از حسابتان برداشت نمایند. البته شما این امکان را دارید تا قبل از برداشت وجه، آن را تایید یا رد کنید.
•    پرداخت اجاره ماهانه :
مستاجر می تواند اجازه برداشت مبلغ اجاره ماهانه از حساب خود را به بانک خود صادر نماید. به این ترتیب مالک هر ماه از بانک خود می خواهد که مبلغ اجاره را از حساب مستاجر که نزد بانک دیگری است، برداشت و به حساب خود واریز نماید.
•     پرداخت اقساط خرید کالا
•    پرداخت اقساط وام و تسهیلات بانکی
با استفاده از "واریز مستقیم" و "برداشت مستقیم"، تمامی دریافتها و پرداختهای خود را می توانید با یک حساب بانکی در یک بانک انجام دهید. بنابراین دیگر نیاز به حسابهای متعدد در بانکهای مختلف نخواهید داشت.

3 - خدمات 24 ساعته "پایا" 
سامانه پایاپای الکترونیکی به گونه ای طراحی شده که قادر است شبانه روز و در تمامی روزها از بانکها دستور پرداخت دریافت نماید. این ویژگی به بانک ها امکان می دهد تا بتوانند این خدمت را از طریق اینترنت، تلفن همراه و نظایر آن به مشتریان ارائه نماید.
◊ چنانچه حواله صادر شده در "پایا" طی روز و ساعت کار بانکها صادر شود، همان روز به حساب مقصد واریز خواهد شد .
◊ چنانچه حواله صادر شده در "پایا" در روز تعطیل و یا خارج از ساعت کار بانکها صادر شود، روز کاری بعد به حساب مقصد واریز خواهد شد.
به این ترتیب با عملیاتی شدن "پایا" نقش "ساتنا" بطور خلاصه به ترتیب زیر خواهد بود:
•    مرکز تسویه ريالی بین بانک های کشور
•    انجام حواله های بین بانکی فوری و مهم
 لزوم ذکر " شناسه حساب بانکی – شبا" در دستورات ارسالی به "پایا"
 :
به منظور اطمینان بانک حواله دهنده به صحت شماره حساب مقصد، لازم است متقاضی حواله شناسه بانکی – شبای حساب مقصد را به بانک حواله دهنده اعلام کند.تبليغات