با توجه به حجم زياد اعضاي خبرنامه، لطفا در صورت امکان از آدرس غير از Yahoo استفاده کنيد.
اگر از سرويس Yahoo Mail استفاده مي کنيد، حتما پوشه Spam را مشاهده کنيد. شايد نامه هاي ارسالي توسط خبرنامه «بانک ديتا» به پوشه Bulk ارجاع شوند.

آدرس Email :

ارسال شده در 23 دي 1389 - ساعت 10:00 - 934 بازديد

بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران >
برگزاري دومين همايش" تامين مالي مسکن و ساختمان"

به گزارش شبکه مرجع اطلاعات بانکي «بانک ديتا»، به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران جناب آقاي دکتر پورمحمدي قائم مقام بانک مرکزي به عنوان رئيس دومين همايش" تامين مالي مسکن و ساختمان" در خصوص برگزاري اين همايش که درتاريخ 22 و 23 ديماه 1389 با حضور مقامات عالي‌رتبه بازار پول، سرمايه و بخش مسکن برگزار مي شود ، گفت : بخش مسکن يکي از بخش‌هاي بزرگ و با اهميت اقتصاد قلمداد مي گردد و از حيث جنبه‌هاي اقتصادي و دغدغه‌هاي اجتماعي و توزيع درآمد،بسيار حائز اهميت است.
وي افزود: از سوي ديگر بخش مسکن ارتباط گسترده‌اي با ساير صنايع دارد به طوري که طبق نظر کارشناسان ، بالغ بر 120 صنعت به طور مستقيم و غير مستقيم به اين بخش وابسته‌اند لذا در رشد اقتصادي داراي اهميت به سزايي مي‌باشد بر اين اساس رونق بخش مسکن، افزايش اشتغال را به عنوان يکي از دغدغه‌هاي اصلي دولت‌ها در پي خواهد داشت.
قائم مقام بانک مرکزي گفت: يکي از پيش‌نيازهاي عمده در رشد و توسعه بخش مسکن که از آن مي‌توان به عنوان گلوگاه ياد کرد مقوله تأمين مالي است ، چرا که در صورت کمبود منابع مالي مناسب، امکان افزايش توليد و پاسخ به تقاضاي عظيم موجود در کشور امکان‌پذير نخواهد بود.
ايشان اظهار داشت: يکي از دغدغه‌هاي اصلي دولت نيز توجه به مسکن مهر مي‌باشد و تأمين منابع مالي جهت تحقق اين مهم نيازمند بررسي‌هاي کارشناسي است. بر اين اساس شناسايي موانع و مشکلات تأمين مالي مسکن مهر و ارائه راهکار جهت رفع آنها، ارتقاء نقش بازار پول و سرمايه در تأمين مالي بخش مسکن و ساختمان، معرفي ابزارهاي نوين تأمين مالي جهت تسهيل و ساماندهي تأمين مالي بخش مسکن، راهکارهاي حمايت از پروژه‌هاي انبوه‌سازي داخلي و بين‌المللي و بررسي علمي چرخه‌هاي تجاري نوساني در بخش مسکن مسائل اساسي است که بايد به آن توجه ويژه شود.
دکتر پور محمدي در خصوص علت توجه ويژه به تأمين مالي مسکن مهر گفت: با توجه به اينکه طرح مسکن مهر يکي از طرح‌هاي مهم ملي مي‌باشد و رياست محترم جمهور نيز تأکيد ويژه‌اي بر اين مهم داشته و دارند و يکي از عوامل مهم در به ثمر رسيدن اين برنامه ملي تأمين منابع مالي مورد نياز مي‌باشد، کليه ابعاد اين موضوع بايد مدنظر قرار گيرد.
ايشان در ارتباط با برگزارکنندگان اين همايش اظهار داشت ،موضوع همايش يک موضوع بين بخشي است و نياز به هم‌انديشي بين متخصصين بازار پول و سرمايه و بخش مسکن دارد. از اين رو بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصي در اين حوزه محوريت همايش را بر عهده دارد و بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت مسکن و شهرسازي و بانک توسعه صادرات ايران به عنوان ساير نهادهاي سياستگذاري و اجرايي در کنار اين بانک حضور خواهند داشت.
قائم مقام بانک مرکزي با تاکيد برتوسعه زمينه هاي صدور خدمات فني ومهندسي افزود:بحمدا... طي سالهاي اخير جمهوري اسلامي ايران در زمينه صدور خدمات فني و مهندسي رشد چشمگيري داشته است و در بين 56 کشور اسلامي، ايران جزو 4 کشور فعال در اين حوزه مي‌باشد و ما بر اين باوريم شرکتهاي ايراني که در خارج از کشور فعاليت مي‌کنند مبلغان اصلي و واقعي کشور در حوزه فني و مهندسي مي‌باشند و مي توانند توانمنديهاي جمهوري اسلامي ايران را در خارج از کشور به نمايش بگذارند.
وي در ادامه گفت : بر همين اساس نياز است که موانع و مشکلات مالي و بانکي پيش روي انبوه‌سازان بخش مسکن و ساختمان در خارج از کشور رفع گردد.
ايشان عنوان کرد: در اين راستا قرار است در يک نشست تخصصي با حضور بانک مرکزي، بانک مسکن، وزارت مسکن،صندوق ضمانت صادرات ايران، بانک توسعه صادرات و انجمن صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي راهکارهاي توسعه صادرات خدمات فني و مهندسي در بخش مسکن و ساختمان مورد بررسي قرار گيرد.
رئيس دومين همايش" تامين مالي مسکن و ساختمان" در مورد برنامه‌هاي همايش اظهار داشت: همايش در دو روز برنامه‌ريزي گرديده است که در روز اول جهت سخنراني در مراسم افتتاحيه از رياست محترم جمهور، وزراي محترم اقتصاد و مسکن و رئيس کل محترم بانک مرکزي دعوت به عمل آمده است. در نشست‌هاي تخصصي نيز پنج محور شامل الگوهاي حمايتي و سياستگذاري تامين مالي مسکن مهر، ابزارهاي نوين بازار پول و سرمايه در تأمين مالي مسکن، الزامات و راهکارهاي حمايت از پروژه‌هاي پيمانکاري داخلي و بين المللي ساختمان، الگوهاي حمايت مالي از نوسازي بافت فرسوده شهري و بررسي عوامل ايجاد چرخه‌هاي تجاري و تاثير آن در تامين مالي بخش مسکن دردستور کار قرار دارد
دکتر پورمحمدي با اشاره به اين که همايش ياد شده ،دومين همايش با موضوع تخصصي تأمين مالي مسکن مي باشد، گفت: اولين همايش تأمين مالي مسکن در ارديبهشت سال 1388 برگزار شد و با توجه به اينکه بحران مالي جهاني سال قبل از آن اتفاق افتاده و نياز به بررسي همه‌جانبه موضوع بود، رويکرد بررسي بحران مالي جهاني و نقش بخش مسکن در بروز اين بحران در همايش مورد بررسي قرار گرفت.
وي افزود: در همايش نخست مجوز اولين صندوق زمين و ساختمان به عنوان يکي از ابزارهاي تأمين مالي در همايش توسط سازمان بورس و اوراق بهادار به متقاضي اعطا گرديد و برخي از ابزارهاي نوين قابل استفاده در بخش مسکن در همايش مطرح گرديد که بررسي‌هاي کارشناسي در اين فاصله در مورد اين ابزارها صورت گرفته است و نتايج آن در دومين همايش اعلام خواهد شد.
ايشان در ادامه افزود : در اين همايش بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته مقرر گرديد از تعدادي از برگزيدگان و فعالان حوزه تأمين مالي و سرمايه‌گذاري در بخش مسکن تقدير به عمل آيد.

ديدگاه خود را در مورد اين خبر بنويسيد»
لطفا قسمت نام و متن ديدگاه را به صورت فارسي وارد کنيد.
نظراتي که با حروف لاتين و غيرفارسي نوشته شده باشند تاييد نخواهند شد.
نام شما (اجباري)
آدرس Email (اختياري)
متن ديدگاه (اجباري)
کد امنيتي
تکرار کد بالا
تبليغات